Wiele młodych ludzi, którzy wychowują się w dobie internetu, ma dostęp do patotreści, a ich oglądalność cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czym one są i w jaki sposób można je przed tymi szkodliwymi przekazami uchronić? Sprawdź, jakie szkolenia i kursy dla nauczycieli mogą w tym pomóc? Dowiedz się więcej na temat e warsztatów pedagogicznych i materiałów, jakie polecamy na ten temat!
Spis treści
Definicja patotreści
To inaczej patologiczne przekazy z reguły w formie streamów, czyli transmisji online nadawanych w czasie rzeczywistym przez tzw. patostreamerów w serwisie YouTube. Tego rodzaju treści publikowane są również w formie m.in.:
- shortów (fragmentów transmisji),
- filmów,
- zdjęć,
i przedstawiają zachowania sprzeczne normami społecznymi.
Patotreści mają demoralizujący wydźwięk i promują takie zachowania jak:
- przemoc psychiczna, fizyczna, seksualna,
- poniżanie,
- libacje alkoholowe,
- zażywanie narkotyków itd.
Nadawcy chcą w ten sposób je „rozreklamować” i wywołać negatywne emocje u odbiorców. Samo zamieszczanie tego rodzaju e-treści traktują jako dobry sposób na zarabianie pieniędzy.
Jakie materiały zaliczają się do patotreści?
W sieci pokazywane są materiały, które promują pornografię, ukazują przemoc, zachęcają do zachowań szkodliwych dla zdrowia w tym m.in. zażywania narkotyków lub samookaleczenia. Zobaczyć można również przemoc w stosunku do zwierząt czy ludzi, w tym osób bliskich. W patotreściach przewija się również hejt, czyli nienawistne komentowanie.
Ich nadawcy to z reguły osoby powyżej 20. roku życia, którzy nierzadko wywodzą się z dysfunkcyjnych rodzin lub bliskie jest im krzywdzenie innych ludzi i rozpowszechnianie wulgarnych treści jako sposobu na dobry biznes.
Jak wynika z przeprowadzonych badań (m.in. Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę) o tego rodzaju przekazach online z większością dzieci najczęściej rozmawiają rodzice, nauczyciele lub psycholog/pedagog szkolny.
Dlaczego patotreści są niebezpieczne dla dzieci?
Z wielu badań, jakie dotychczas przeprowadzono wśród dzieci na temat patotreści dostępnych w internecie, wynika, że są one szkodliwe dla dzieci i mogą nieść za sobą negatywne skutki emocjonalne oraz poznawcze. Młodzi ludzie narażeni są na postrzeganie otaczającej ich rzeczywistości jako niezrozumiałej, groźnej, w której tracą poczucie bezpieczeństwa. Bezkrytyczne odbieranie przekazów z serwowanych online patomateriałów, brak umiejętności ich odpowiedniej interpretacji wpływają na kształtowanie nieprawdziwych przekonań na temat świata i ludzi. Jednocześnie patotreści zachęcają do szkodliwych dla zdrowia, a nawet niekiedy życia kontaktów i zachowań. Mogą również powodować znieczulenie na:
- przemoc,
- agresję,
- seksualizuję,
czyli bodźce, jakie pojawiają się w tych przekazach.
Dlatego różnego rodzaju e kursy czy szkolenia pedagogiczne, które realizujemy w Internetowym Ośrodku Szkolenia Nauczycieli, dają nauczycielom możliwość dokształcenia się w tym zakresie.
W jaki sposób możemy uchronić dzieci od patotreści?
Wsparcia możesz szukać w warsztatach pedagogicznych online. „Przeciwdziałanie zagrożeniom w Internecie. Patotreści i fake newsy” to jedna z naszych propozycji kursów. Dzięki temu szkoleniu masz szansę usystematyzować swoją wiedzę na temat patotreści oraz informacji kłamliwych, które ukazują się w sieci, ale są trudne do zweryfikowania. Biorąc pod uwagę, że współczesny świat oferuje wiele możliwości pozyskiwania różnych treści szybko i prosto, łatwo jest je wykorzystać do celów manipulacyjnych. Zastraszająco rosną brutalność i zachowania socjopatyczne u dzieci i młodzieży, które „chłoną” przykłady z internetu. E warsztaty dla nauczycieli mają pomóc w wychwytywaniu oraz weryfikacji wulgarnych i itp. materiałów.
Dowiedz się więcej na specjalistycznym szkoleniu przygotowanym przez IODN
W Internetowym Ośrodku Szkolenia Nauczycieli dajemy Ci możliwość wyboru tematyki, która Cię szczególnie interesuje (lub doradzimy Ci w tej kwestii). Kursy i szkolenia pedagogiczne online dostępne w naszej ofercie możesz zrealizować w dowolnym dla siebie terminie, niezależnie od miejsca pracy czy zamieszkania! Wybierz tematykę warsztatów i skontaktuj się z nami!