Wielu nauczycieli często korzysta z najróżniejszych materiałów szkoleniowych. W ramach nowoczesnych metod prowadzenia lekcji wykorzystuje dzieła znanych autorów i twórców. Ty również uatrakcyjniasz w ten sposób swoje zajęcia? Udostępniasz je też swoim uczniom w ramach ćwiczeń? A zastanawiałeś się nad tym, czy jest to legalne i zgodne z przepisami? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, o czym musisz pamiętać, korzystając z czyichś publikacji i na czym polega prawo autorskie w pracy nauczyciela.
Spis treści
- Ważny aspekt pracy nauczyciela – ochrona własności intelektualnej
- Prawo autorskie. Czego dotyczy?
- Zakres obowiązywania prawa autorskiego podczas zajęć w szkole
- Dowiedz się więcej o prawie autorskim na szkoleniu dla nauczycieli w formie online!
- Poszerzaj swoje kompetencje z nami
Ważny aspekt pracy nauczyciela – ochrona własności intelektualnej
Musisz zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie wytwory pracy intelektualnej są objęte prawami autorskimi. Nauczyciel może bez problemu korzystać z urzędowych dokumentów i materiałów na użytek szkoleń, ale pod warunkiem, że nie narusza to treści chronionych odrębnymi przepisami. Nie są chronione na przykład:
- akty normatywne lub ich urzędowe projekty, np. ustawy,
- urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole,
- opisy patentowe,
- proste informacje prasowe.
Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest utwór, kim jest twórca czy też, na czym polega ochrona praw autorskich, koniecznie zapisz się na kursy online dla nauczycieli. Podczas wybranego szkolenia dowiesz się, co to jest dozwolony użytek – również w nauczaniu zdalnym oraz jak chronić wizerunek uczniów i własny.
Prawo autorskie. Czego dotyczy?
Przepisy takie pozwalają nauczycielom i uczniom na korzystanie z chronionych utworów bezpłatnie i bez konieczności uzyskania jakichkolwiek dodatkowych zgód właścicieli praw autorskich, czyli twórców i wydawców. Polskie ustawodawstwo dopuszcza:
- kserowanie pomocy naukowych w celach edukacyjnych, ale nie zarobkowych,
- prawo cytatu – pozwala przytaczać niewielkie fragmenty cudzej twórczości we własnych utworach bez uzyskania zgody twórcy, prawo to obejmuje wyłącznie utwory rozpowszechnione – opublikowane, przepis odnosi się do druku, utworów fotograficznych i plastycznych,
- korzystanie w ramach imprez szkolnych.
Zakres obowiązywania prawa autorskiego podczas zajęć w szkole
Pomoce dydaktyczne nierzadko są chronione prawami autorskimi, z czego nie zawsze zdają sobie sprawę uczniowie, a często także ich wychowawcy i pedagodzy. W dobie wszechobecnego internetu i mediów społecznościowych każdego dniu udostępniasz uczniom różne materiały i prezentacje pomocnicze np. podczas nauczania hybrydowego i e-learningu. Jednak czy na pewno nie naruszasz w ten sposób czyichś dóbr intelektualnych?
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogą w ograniczonym zakresie udostępniać utwory objęte ochroną prawa autorskiego. Działa to jednak w określonej grupie. Nauczyciele mogą legalnie kopiować, skanować, wysyłać mailem czy nagrywać materiały edukacyjne dla swoich klas. Podobnie uczniowie – mogą to robić w grupie swoich rówieśników. Wszystko jest zgodne z prawem pod warunkiem, że utwory są wykorzystywane wyłącznie w celach dydaktycznych.
Dowiedz się więcej o prawie autorskim na szkoleniu dla nauczycieli w formie online!
Zapraszamy na szkolenie online o prawie autorskim i dozwolonym użytku w pracy nauczyciela. Tematyka została poszerzona. Nie obejmuje tylko standardowego kształcenia stacjonarnego, ale także nauczanie zdalne. Podczas warsztatów dowiesz się np.:
- czym jest utwór i w jakim zakresie jest on chroniony,
- kiedy i w jakim zakresie możesz korzystać z czyjejś twórczości intelektualnej,
- kiedy musisz zapytać autora o zgodę,
- czym dokładnie jest dozwolony użytek i jakie daje możliwości w szkole,
- jak chronić swój wizerunek i dobra intelektualne i w jaki sposób rozmawiać o tym z uczniami.
Szkolenie: Prawo autorskie w pracy nauczyciela – to 16 godzin zajęć online. Wszystko odbywa się na wygodnej i prostej w użyciu platformie. Sam decydujesz, kiedy się uczysz. Masz 180 dni na ukończenie kursu i zdobycie certyfikatu.
Poszerzaj swoje kompetencje z nami
W naszej bogatej ofercie znalazły się szkolenia płatne i darmowe. Tworzenie programów nauczania w kształceniu ogólnym, Wykorzystanie narzędzi multimedialnych w dydaktyce, Wsparcie uczniów w stanach depresyjnych czy Prawo autorskie w pracy nauczyciela – to tylko ułamek tego, jakie szkolenia znajdziesz w IODN. Poszerz z nami swoją wiedzę! Przyda Ci się ona w wielu sytuacjach zawodowych. Nowe kompetencje z powodzeniem wykorzystasz np. do ochrony swojego wizerunku i własności intelektualnej. Z nami zdobędziesz odpowiednie narzędzia – reszta zależy od Ciebie! Serdecznie zapraszamy do kontaktu i zapisów!