Jako nauczyciel masz pod opieką różnych uczniów. Każdy z nich to odrębna jednostka z indywidualnymi potrzebami, możliwościami i problemami. Współczesny świat bombarduje młodych ludzi oczekiwaniami oraz bodźcami, które mogą przytłaczać. Często zmagają się oni z trudnościami w nauce czy ograniczeniami rozwojowymi – zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi. Sprawdź, jak możesz pomóc dzieciom w swojej klasie. Wykorzystaj oferowane przez nas e-szkolenia i kursy dla pedagogów!
Spis treści
- Praca nauczyciela jako mentora i wychowawcy
- Ograniczenia ruchowe uczniów a uczestnictwo w zajęciach
- Objawy zaburzeń u najmłodszych w trakcie zajęć lekcyjnych – jak może pomóc nauczyciel?
- Dobre przygotowanie nauczyciela do pracy to podstawa!
- Szkolenia i kursy dla nauczycieli online pomogą w niestandardowych praktykach pedagogicznych
Praca nauczyciela jako mentora i wychowawcy
Decydując się na wykonywanie zawodu nauczyciela, podejmujesz się ważnej misji. Twoja praca to bowiem nie tylko przekazywanie wiedzy uczniom, lecz także sprawowanie nad nimi opieki, bycie wzorem do naśladowania oraz mentorem. Wymaga to od Ciebie otwartości umysłu, umiejętności wnikliwej obserwacji podopiecznych i szybkiego reagowania. Z tego powodu powinieneś znać najczęstsze zaburzenia występujące wśród dzieci, ich symptomy oraz sposoby pracy z różnymi grupami uczniów. W tym celu warto wykorzystać kursy dla pedagogów – w Internetowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli znajdziesz bogaty wybór szkoleń, które podniosą Twoje kwalifikacje, czyniąc Cię jeszcze lepszym w swoim fachu.
Ograniczenia ruchowe uczniów a uczestnictwo w zajęciach
Jedną z grup trudności, z jakimi zmagają się uczniowie, są ograniczenia ruchowe. Mogą one wynikać z wrodzonej niepełnosprawności, być nabyte lub czasowe Niezależnie od przyczyny, dzieci z zaburzeniami ruchu wymagają modyfikacji podejścia i czasami większego wsparcia ze strony nauczyciela. O uczniach borykających się z niepełnosprawnością mówimy, kiedy występuje:
- ograniczenie samodzielnej aktywności,
- trudność z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała – zwłaszcza jeśli jest to wymagane przez dłuższy czas,
- zaburzenia prawidłowego chwytu,
- problemy z wykonywaniem czynności precyzyjnych,
- słabsza pamięć ruchowa uniemożliwiająca odtwarzanie sekwencji motorycznych,
- dłuższe – w porównaniu z innymi uczniami – realizowanie zadań ruchowych.
Nie zawsze więc niepełnosprawność związana jest z całkowitymi ograniczeniami mobilności i poruszaniem się np. przy pomocy wózka inwalidzkiego.
Internetowe szkolenia i kursy dla nauczycieli podpowiedzą Ci, jak możesz pomóc uczniom z takimi problemami. Istotne jest przede wszystkim zniesienie barier architektonicznych na terenie całej szkoły, zapewnienie wygodnego i dostosowanego do potrzeb miejsca pracy oraz dopasowanie materiałów dydaktycznych do indywidualnych możliwości dziecka. Nie powinno się zapominać o dbaniu o interakcje społeczne oraz budowanie samooceny podopiecznego.
Objawy zaburzeń u najmłodszych w trakcie zajęć lekcyjnych – jak może pomóc nauczyciel?
Zupełnie inną grupą zaburzeń – która może pojawić się u każdego ucznia – są problemy natury psychologicznej. Krótkotrwałe obniżenie nastroju zdarza się każdemu, jednak jeśli trwa dłużej i przeradza się w stany depresyjne, staje się niebezpieczne. Mając pod opieką wielu uczniów, trudno jest dostrzec pierwsze symptomy, dlatego nasze kursy dla nauczycieli online podejmują również tę tematykę. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- smutek, który trwa dłużej niż jeden dzień,
- ograniczenie wykonywania pasjonujących do tej pory czynności,
- zmiany w zachowaniu – uczeń dotychczas spokojny staje się pobudzony lub wręcz przeciwnie – aktywny i energiczny nagle jest powolny, nostalgiczny,
- problemy w kontaktach z rówieśnikami,
- szybkie męczenie się,
- zmniejszenie apetytu,
- niskie poczucie własnej wartości,
- zaburzenia snu.
Dobre przygotowanie nauczyciela do pracy to podstawa!
Uczeń nie zawsze zgłasza wyżej wymienione problemy, dlatego Twoją rolą jest wnikliwa obserwacja i współpraca z rodzicami dziecka. Kursy dla nauczycieli online pokażą Ci efektywne drogi pomocy. Biorąc w nich udział, podnosisz swoje kompetencje, stajesz się skuteczniejszym pedagogiem i możesz jeszcze lepiej wykonywać swoje obowiązki, będąc dla podopiecznych wsparciem. Pamiętaj, że wczesne dostrzeżenie niepokojących objawów stanowi klucz do sukcesu. Im szybciej zauważysz symptomy wymagające reakcji, tym lepiej będziesz mógł pomóc w razie potrzeby.
Szkolenia i kursy dla nauczycieli online pomogą w niestandardowych praktykach pedagogicznych
Jeśli stawiasz na swój rozwój zawodowy i chcesz osiągać kolejne kompetencje, podnosząc swoje kwalifikacje, zajrzyj na iodn.pl. Znajdziesz tam bogaty katalog kursów i szkoleń dla nauczycieli – ich zdalna forma ułatwia skorzystanie nawet najbardziej zapracowanym pedagogom! Wybierz interesującą Cię tematykę i zainwestuj w siebie.